Klaipėdos paveldo aprašymas

Klaipėdos paveldas

Aštuntą šimtmetį skaičiuojanti Klaipėda - unikalus savo sudėtinga istorija, turtingu paveldu ir įvairiaspalve kultūra Lietuvos miestas. Komplikuota ir permaininga 1252 metais Dangės upės žiotyse įkurto miesto istorija atsispindi ir išlikusiuose kultūros paveldo sluoksniuose. Livonijos ordino pilis ir šalia esantis senamiestis, apjuostas bastioniniais įtvirtinimais, primena mums apie viduramžių, renesanso laikotarpio miestą, kuris gyvavo ir augo, nepaisant įvairių negandų. Kitos miesto dalys – Naujamiestis, prie Kuršių marių plytintis uostas, liudija apie šlovingąjį XIX ir XX amžių, spartų miesto augimą pramoninio perversmo metu. Girulių ir Smiltynės medinės vilos, Kurhauzas, pasakoja mums apie miestiečių pastangas XX a. pradžioje įkurti šalia tuometinio industrinio miesto nuostabias kurortines teritorijas. Tarpukaris paliko ryškų „klaipėdietiškojo“ modernizmo pėdsaką mieste. Stipriai nukentėjęs II pasaulinio karo metu ir nemažiau – sovietmečiu, šiandien mieste vėl aktualizuojama istorinio paveldo išsaugojimo svarba.

Šiuo metu Klaipėdoje yra 3 saugomos kultūros paveldo vietovės - Klaipėdos senamiestis, Miesto istorinė dalis, vadinama Naujamiesčiu, Smiltynė. Be to, mieste yra bemaž puspenkto šimto įvairių kultūros paveldo objektų - pastatų, kapinaičių, archeologinio paveldo objektų.  

Suprasdama, kad istorinių pastatų tvarkymas yra gana sudėtingas ir brangus procesas, Klaipėdos miesto savivaldybė siūlo saugomų kultūros paveldo objektų, esančių Senamiestyje, Naujamiestyje, Smiltynėje, saugomose istorinėse miesto dvaruose, valdytojams naudotis galimybe gauti paramą tvarkybai. Savivaldybė pasirengusi padengti net 50 procentų (o jei pastatas medinis arba fachverkinis - 70 procentų) tvarkybos darbų kaštų – iki 90 tūkst. Eur. O jei jūsų pastatas yra Senamiestyje, Savivaldybė pasirengusi prisidėti prie jo fasadų sutvarkymo, padengdama net 70 procentų darbų kaštų – iki 30 tūkst. Eur net ir tuo atveju, jei pastatas nėra paveldinis.

Grįžti