DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI
Saugomų kultūros paveldo objektų dalinis finansavimas
Kokių pastatų tvarkymui pagal šią programą gali būti skirtas dalinis finansavimas?
Dalinis finansavimas gali būti skirtas valstybės ar savivaldybės saugomų kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų vykdymui.
Kaip patikrinti, ar mano valdomas pastatas patenka į dalinio finansavimo programą (yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą ir paskelbtas saugomu)?
Pasitikrinti, ar jūsų valdomas pastatas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą ir paskelbtas valstybės ar savivaldybės saugomu, galite paspaudę šią nuorodą: https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search
Be to, Paveldosaugos skyrius sudarė tokių pastatų sąrašą:
Valstybės ir savivaldybės saugomų kultūros paveldo objektų Klaipėdoje sąrašas
- Artojo g. 7; 7H
- Aukštoji g. 5; 7; 9; 11; 13; 19
- Bangų g. 4
- Bažnyčių g. 3; 4; 6
- Bokštų g. 10
- Bružės g. 2
- Butsargių g. 3
- Danės g. 8; 17
- Daržų g. 1; 10; 12; 14
- Didžioji Vandens g. 5; 8
- Gegužės g. 8
- Gintaro g. 3, 5
- Girulių pl. 4
- Gluosnių skg. 2
- Grįžgatvio g. 6
- H. Manto g. 2; 10; 14; 20; 25; 26; 27; 30; 37; 38; 42; 49; 54; 60
- J. Janonio g. 6; 20
- J. Zauerveino g. 5
- Jaunystės g. 2; 5; 12; 18; 20; 22; 24; 26
- Joniškės g. 3A
- Jono g. 5
- Jūros g. 1; 1A; 4
- K. Donelaičio a. 4
- K. Donelaičio g. 3; 8; 12; 13
- Kepėjų g. 5; 7; 9; 10; 16; 17
- Klaipėdos g. 5; 7; 10
- Kūlių Vartų g. 14
- Kurpių g. 1; 2; 3
- Kuršių a. 1
- Lakštučių g. 6
- Liepų g. 3; 4; 5; 7; 8; 10; 12; 14; 16; 22; 23; 26; 28; 33; 45A; 45; 47; 47A; 49A; 53; 53A; 55; 91
- Lietuvininkų a. 4A; 7
- Ligoninės g. 5; 16
- Malūnininkų g. 13
- Minijos g. 1
- Mokyklos g. 18A
- Naujoji Uosto g. 3
- Nemuno g. 2; 2A; 2B; 51; 145
- Pievų Tako g. 4
- Pilies g. 4
- Pylimo g. 2; 4
- Priestočio g. 1A; 6; 14
- Puodžių g. 1; 4; 11; 17; 17A; 20; 27; 27A;
- Ramioji g. 8
- Rimkų g. 2; 4; 6
- Rūko g. 3; 7
- S. Daukanto g. 15; 28
- S. Nėries g. 2; 4; 5; 10; 16; 16A;
- S. Šimkaus g. 2; 6; 15; 17
- Sankryžos g. 7
- Skerdėjų g. 2
- Smilties Pylimo g. 6
- Smiltynės g. 3; 10; 11; 13; 17; 20; 22
- Statybininkų pr. 2
- Stoties g. 1
- Sukilėlių g. 2; 4; 6; 8; 12; 18
- Šaulių g. 25; 31; 46
- Šlaito g. 6; 10
- Teatro g. 2
- Tiltų g. 1; 2; 3; 5; 6; 6A; 9; 13; 14; 26; 26A
- Tilžės g. 9; 11; 13; 15
- Tomo g. 5; 2; 7; 10; 13; 20; 22
- Turgaus a. 3; 4; 6; 7; 9; 11; 13; 15; 17;21; 23; 25; 27
- Turgaus g. 1; 4; 5; 7; 8; 9; 17; 19; 20; 22; 33
- Uosto g. 22
- Vežėjų g. 2; 4
- Vilties g. 2
- Vytauto g. 4, 6; 8, 12; 13; 38
- Žvejų g. 5; 7; 8; 9; 12; 13; 15; 17; 18; 18A; 19
Kokie darbai gali būti finansuojami iš šios programos?
Savivaldybės biudžeto lėšomis iš dalies finansuojami paveldo išsaugojimo darbai, nurodyti paveldo tvarkybos reglamente PTR 3.08.01:2013 „Tvarkybos darbų rūšys“ ir kultūros paveldo objektų apsaugos techninių priemonių įrengimo darbai, nurodyti kultūros ministro įsakymu patvirtintame Apsaugos techninių priemonių įrengimo ir neatidėliotinų darbų sąraše.
Įprastai savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojami šie darbai:
- saugomo pastato projekto rengimo (taip pat ir tyrimų) išlaidos;
- pamatų hidroizoliacijos įrengimo, pamatų ir išorinių atitvarų (sienų) remonto, restauravimo darbai;
- fasadų apdailos ir puošybos remonto, restauravimo darbai;
- išorinių atitvarų (sienų) medinių langų, durų remonto, restauravimo darbai;
- lietaus nuvedimo sistemos sutvarkymo darbai;
- stogo konstrukcijos ir stogo dangos remonto, restauravimo darbai.
Koks maksimalus savivaldybės teikiamos paramos dydis?
Savivaldybė gali padengti iki 70 procentų medinės ar fachverko konstrukcijos pastato tvarkybos darbų išlaidų ir iki 50 procentų likusių pastatų tvarkybos darbų išlaidų, bet savivaldybės skiriamų lėšų dalis už atliktus darbus negali būti didesnė nei 90 tūkst. Eur visam projektui arba atskiram projekto etapui realizuoti.
Ar savivaldybė iš dalies finansuoja tvarkybos darbų projekto rengimo, taikomųjų paveldosaugos tyrimų atlikimo išlaidas?
Taip. Tvarkomųjų paveldosaugos darbų projekto parengimo, taikomųjų paveldosaugos tyrimų atlikimo išlaidos priskiriamos prie paveldo tvarkybos darbų ir gali būti įtrauktos į paraišką. Svarbu žinoti, kad savivaldybė iš dalies finansuos tvarkybos darbų projektų rengiimo ar tyrimų atlikimo išlaidas tik kartu su juose numatomais atlikti konkrečiais tvarkybos darbais.
Pateikiau paraišką. Kada aš galiu tikėtis savivaldybės sprendimo dėl paramos skyrimo?
Praiškos paprastai priimamos iki einamųjų metų sausio mėnesio pradžios. Pavyzdžiui, 2024 metų finansavimui gauti, paraiškos priimamos iki 2024 metų sausio 8 dienos. Pateiktas paraiškas patikrins Paveldosaugos skyriaus specialistai ir jei paraiškoje aptiks klaidų ar netikslumų, susisieks su jumis ir paprašys papildyti ar patikslini paraišką. Vėliau paraiškos bus nagrinėjamos savivaldybės direktoriaus įsakymu sudarytoje darbo grupėje, kuriai pirmininkauja vicemeras. Darbo grupei priėmus sprendimą dėl konkrečių paraiškų aprobavimo, su paraiškų teikėjais bus sudaryti ketinimų protokolai. Ketinimų protokoluose bus nurodyta konkreti paramos suma, aptarti terminai ir įsipareigojimai. Įprastai ketinimų protokolai sudaromi kovo mėnesio pabaigoje - balandžio mėnesio pradžioje. Nuo šio momento paraiškos teikėjas gali būti užtikrintas, kad atlikus tvarkybos darbus ir pateikus išlaidas patvirtinančius dokumentus, savivaldybė prisidės prie dalies išlaidų kompensavimo.
Koks yra tvarkybos darbų atlikimo terminas? Kada aš galiu tikėtis išlaidų kompensavimo?
Kovo mėnesio pabaigoje - balandžio mėnesio pradžioje tarp savivaldybės ir paraiškos teikėjo sudarius tvarkybos darbų finansavimo ketinimų protokolą, pastato valdytojas gali pradėti vykdyti tvarkybos darbus. Projekto (arba atskiro etapo) tvarkybos darbai turi būti užbaigti iki lapkričio 3 dienos. Svarbu paminėti ir išlygą - jei valdytojas mano, kad dėl darbų apimties ar technologinių ypatumų jis gali nespėti laiku atlikti darbus, valdytojas darbus gali pradėti iš karto po paraiškos pateikimo, nelaukiant paraiškų atrankos ar ketinimų protokolo sudarymo procedūrų pabaigos. Tokiu atveju apie darbų pradžią valdytojas raštu ar elektroniniu paštu turi pranešti savivaldybės Paveldosaugos skyriui. Tokia tvarkybos darbų eiga nesuteikia paraiškos teikėjui papildomų privalumų paraiškos nagrinėjimo metu, bet leidžia greičiau pradėti tvarkybos darbus. Atlikus numatytus darbus, paraiškos teikėjas apie tai informuoja savivaldybės Paveldosaugos skyrių ir per 5 darbo dienas pateikia išlaidas patvirtinančius dokumentus (pavyzdžiui, sąskaitas faktūras), darbų perdavimo-priėmimo aktus, atliktų darbų fotonuotraukas. Patikrinus pateiktus dokumentus, su paraiškos teikėju bus sudaryta biudžeto lėšų naudojimo sutartis ir į jo sąskaitą bus pervestos atitinkamos lėšos. Įprastai lėšos išmokamos lapkričio mėnesio pabaigoje - gruodžio mėnesio pradžioje.
Padidėjo tvarkybos darbų kaina. Ar man bus padidintas finansavimas?
Saugomų kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų finansavimo tvarkos aprašo 20 punkte nurodyta, kad Savivaldybės iš dalies finansuojamų tvarkybos ir (ar) apsaugos techninių priemonių įrengimo darbų išlaidų patikslinta sąmata negali būti didesnė nei projekto rengimo metu nustatyta skaičiuojamoji darbų kaina. Esant šiam apribojimui, prieš teikiant paraišką, patariame paprašyti tvarkybos darbų projekto rengėjų perskaičiuoti sąmatą pagal naujausias vidutines rinkos kainas.
Senamiesčio pastatų fasadų tvarkymo dalinis finansavimas
Kokių pastatų tvarkymui pagal šią programą gali būti skirtas dalinis finansavimas?
Dalinis finansavimas gali būti skirtas bet kokių pastatų, esančių valstybės saugomos kultūros paveldo vietovės Klaipėdos senamiesčio teritorijoje, fasadų tvarkymui.
Kokie darbai gali būti finansuojami iš šios programos?
Savivaldybės biudžeto lėšomis iš dalies finansuojami šie Klaipėdos senamiestyje esančių pastatų fasadų tvarkymo darbai :
- pamatų sustiprinimo, hidroizoliacijos įrengimo, atnaujinimo darbai, apdailos sutvarkymo darbai;
- fasadų konstrukcijų ir architektūrinių elementų sustiprinimo, atnaujinimo darbai, apdailos sutvarkymo darbai;
- tvarkomieji paveldosaugos darbai (pamatų ir fasadų tvarkybos darbai, kurių tikslas yra užtikrinti pastato autentiškumą ir vertingųjų savybių išsaugojimą).
Savivaldybės nefinansuojami darbai:
- pastato rekonstrukcijos, fasadų angų ir kitų architektūrinių elementų keitimo darbai (išskyrus atvejus, kai atkuriamas buvęs istorinis pastato vaizdas);
- fasadų šiltinamojo sluoksnio įrengimo darbai;
- neseniai sutvarkytų fasadų tvarkymo darbai (kai nepasibaigė rangovo suteiktas garantinis laikotarpis);
- kai teritorijų planavimo dokumentai numato pastato griovimą;
- kai numatomi darbai pažeis saugomų kultūros paveldo vietovių autentiškumą bei Kultūros vertybių registre nurodytas jų vertingąsias savybes.
Koks maksimalus savivaldybės teikiamos paramos dydis?
Savivaldybė gali padengti iki 70 procentų pastato fasadų tvarkymo darbų kaštų, bet savivaldybės skiriamų lėšų dalis už atliktus darbus negali būti didesnė nei 30 tūkst. eurų.
Ar savivaldybė finansuoja fasadų tvarkymo techninių projektų, aprašų rengimą?
Ne. Klaipėdos miesto savivaldybė teikia dalinį finansavimą tik fasadų tvarkymo darbams. Techninių projektų ir aprašų rengimo išlaidos iš šios programos nefinansuojamos.
Ar savivaldybė finansuoja sąmatų parengimo paslaugas?
Šiuo metu savivaldybė iš dalies finansuoja tik pačius fasadų tvarkymo darbus. Projekto rengimo (jei jis privalomas) ir sąmatos rengimo išlaidos nefinansuojamos. Savivaldybė nagrinėja įvairias galimybes kaip paskatinti savininkus tvarkyti senamiestyje esančių pastatų fasadus, todėl neatmetama galimybė, kad ateityje projektų rengimo ar sąmatų sudarymo darbai bus remiami.
Neturiu projekto, bet noriu tvarkyti pastato fasadą (paremontuoti nutrupėjusį tinką, padažyti). Kokius dokumentus turėčiau pateikti, kad gaučiau paramą?
Techninis projektas ir statybą leidžiantis dokumentas nereikalingi, vykdant pastato paprastojo remonto darbus, kai nekeičiama pastato išvaizda. Išsamesnę informaciją rasite Statybos techniniame reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 4 ir 5 punktuose. Siekiant tokiu būdu atlikti fasadų tvarkymo darbus, privalu pasidomėti, ar pastatas nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Jei pastatas yra Kultūros vertybių registre, reikia įvertinti, ar planuojami darbai nepažeis Kultūros vertybių registe nurodytų pastato vertingųjų savybių ir ar planuojami darbai nepiskirtini prie paveldo tvarkybos darbų. Siekiant išvengti nesusipratimų, siūlome konsultuotis su Klaipėdos miesto savivaldybės Paveldosaugos skyriumi arba su Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriumi.
Siekiant suprasti, kokius darbus planuojate atlikti, savivaldybės Paveldosaugos skyrius tais atvejais, kai paprastajam remontui atlikti nereikalingas projektas ir leidimas, prašo pateikti numatomų darbų aprašą, kurį turi sudaryti :
- pastato fasadų brėžiniai (arba vizualizacijos padarytos iš fotonuotraukų) su matmenimis ir pažymėtais numatomais darbais, spalviniu sprendimu;
- numatomų darbų detalesnis aprašymas su išvardintais darbų kiekiais, medžiagų kiekiais ir charakteristikomis.
Visais atvejais prašome pateikti ir kvalifikuoto bei atestuoto specialisto (sąmatininko) sudarytą skaičiuojamąją darbų kainą (sąmatą). Kartu su darbų sąmata reiktų pateikti ir sąmatininko kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus (galioijantį atestatą).
Pateikiau paraišką. Kada aš galiu tikėtis savivaldybės sprendimo dėl paramos skyrimo?
Praiškos paprastai priimamos iki einamųjų metų sausio mėnesio pradžios. Pavyzdžiui, 2024 metų finansavimui gauti, paraiškos priimamos iki 2024 metų sausio 8 dienos. Pateiktas paraiškas patikrins Paveldosaugos skyriaus specialistai ir jei paraiškoje aptiks klaidų ar netikslumų, susisieks su jumis ir paprašys papildyti ar patikslini paraišką. Vėliau paraiškos bus nagrinėjamos savivaldybės direktoriaus įsakymu sudarytoje darbo grupėje, kuriai pirmininkauja vicemeras. Darbo grupei priėmus sprendimą dėl konkrečių paraiškų aprobavimo, su paraiškų teikėjais bus sudaryti ketinimų protokolai. Ketinimų protokoluose bus nurodyta konkreti paramos suma, aptarti terminai ir įsipareigojimai. Įprastai ketinimų protokolai sudaromi kovo mėnesio pabaigoje - balandžio mėnesio pradžioje. Nuo šio momento paraiškos teikėjas gali būti užtikrintas, kad atlikus fasadų tvarkymo darbus ir pateikus išlaidas patvirtinančius dokumentus, savivaldybė prisidės prie dalies išlaidų kompensavimo.
Koks yra fasadų tvarkymo darbų atlikimo terminas? Kada aš galiu tikėtis išlaidų kompensavimo?
Kovo mėnesio pabaigoje - balandžio mėnesio pradžioje tarp savivaldybės ir paraiškos teikėjo sudarius fasadų tvarkymo darbų finansavimo ketinimų protokolą, pastato valdytojas gali pradėti vykdyti fasadų tvarkymo darbus. Darbai turi būti užbaigti iki lapkričio 3 dienos. Svarbu paminėti ir išlygą - jei valdytojas mano, kad dėl darbų apimties ar technologinių ypatumų jis gali nespėti laiku atlikti darbus, valdytojas darbus gali pradėti iš karto po paraiškos pateikimo, nelaukiant paraiškų atrankos ar ketinimų protokolo sudarymo procedūrų pabaigos. Tokiu atveju apie darbų pradžią valdytojas raštu ar elektroniniu paštu turi pranešti savivaldybės Paveldosaugos skyriui. Tokia fasadų tvarkymo darbų eiga nesuteikia paraiškos teikėjui papildomų privalumų paraiškos nagrinėjimo metu, bet leidžia greičiau pradėti darbus. Atlikus numatytus darbus, paraiškos teikėjas apie tai informuoja savivaldybės Paveldosaugos skyrių ir per 5 darbo dienas pateikia išlaidas patvirtinančius dokumentus (pavyzdžiui, sąskaitas faktūras), darbų perdavimo-priėmimo aktus, atliktų darbų fotonuotraukas. Patikrinus pateiktus dokumentus, su paraiškos teikėju bus sudaryta biudžeto lėšų naudojimo sutartis ir į jo sąskaitą bus pervestos atitinkamos lėšos. Įprastai lėšos išmokamos lakričio mėnesio pabaigoje - gruodžio mėnesio pradžioje.
Padidėjo fasadų tvarkymo darbų kaina. Ar man bus padidintas finansavimas?
Klaipėdos miesto pastatų fasadų tvarkymo rėmimo tvarkos aprašo 19 punkte nurodyta, kad savivaldybės iš dalies finansuojama Pastato fasadų tvarkymo darbų išlaidų patikslinta sąmata negali būti didesnė nei paraiškos teikimo metu kvalifikuoto ir atestuoto specialisto (sąmatininko) nustatyta skaičiuojamoji darbų kaina.Esant šiam apribojimui, prieš teikiant paraišką, patariame paprašyti sąmatininko perskaičiuoti sąmatą pagal naujausias vidutines rinkos kainas.
Kokiu būdu yra vertinamos paraiškos? Ar yra numatyti pastatų fasadų tvarkymo prioritetai?
Paraiškos vertinamos, vadovaujantis Klaipėdos miesto pastatų fasadų tvarkymo rėmimo tvarkos apraše nustatytais prioritetais ir atrankos kriterijais.
Atsižvelgiant į pateiktas paraiškas, Pastatų fasadų tvarkymo darbų prioritetai apskaičiuojami, atsižvelgiant į gautų balų, skiriamų už paraiškos atitiktį kiekvienam iš kriterijų, sumą:
- tvarkomas Pastatas patenka į Tiltų, Teatro, Žvejų, Turgaus, Daržų, Sukilėlių, Aukštosios, Didžiosios Vandens, Vežėjų (ruožą tarp Turgaus ir Daržų gatvių) gatves arba į Teatro, Turgaus aikštes, arba į šalia laivo „Meridianas“ esančią erdvę – 10 balų;
- tvarkomas Pastatas yra likusioje Klaipėdos senamiesčio (kodas Kultūros vertybių registre 16075) teritorijoje – 8 balai;
- ketinama tvarkyti visus Pastato fasadus arba ketinama tvarkyti Pastato prastą estetinį vaizdą turintį pagrindinį gatvės fasadą, kai mūro arba tinko, arba dažų sluoksnio pažeidimai sudaro daugiau kaip 20 proc. fasado ploto – 10 balų;
- ketinama tvarkyti Pastato pagrindinį gatvės fasadą – 8 balai;
- ketinama tvarkyti Pastato pagrindinio gatvės fasado pirmąjį aukštą ir cokolį – 6 balai.
Jei pateiktos paraiškos gavo vienodą balų sumą, pirmumas suteikiamas anksčiau pateiktoms paraiškoms. Finansavimas neskiriamas, kai paraiška surinko mažiau nei 14 balų.